Apple Pay: Šta je i zašto još nije dostupan u Bosni i Hercegovini?

Apple pay bih

Apple Pay je digitalni sistem plaćanja razvijen od strane kompanije Apple, koji omogućava korisnicima da izvrše plaćanja brzo i sigurno putem svojih Apple uređaja, uključujući iPhone, iPad, Apple Watch i Mac. Ovaj način plaćanja koristi tehnologiju NFC (Near Field Communication) koja omogućava beskontaktno plaćanje, a za dodatnu sigurnost koristi biometrijsku autentifikaciju poput Face ID ili Touch ID.

Apple Pay se može koristiti u trgovinama, aplikacijama i online, a mnogi ga korisnici širom svijeta preferiraju zbog jednostavnosti, brzine i sigurnosti.

Kako Apple Pay funkcioniše?

Kada korisnik želi koristiti Apple Pay, on prvo treba da doda svoje kreditne ili debitne kartice u aplikaciju Wallet na svom Apple uređaju. Nakon što se kartica registruje, može se koristiti za plaćanje jednostavnim prislanjanjem uređaja na POS terminal koji podržava beskontaktno plaćanje.

Sigurnost transakcija se garantira kroz tokenizaciju, gdje se stvarni podaci o kartici ne dijele sa trgovcem, već se koristi jedinstveni kod za svaku transakciju. Ovo čini Apple Pay sigurnijim u poređenju sa tradicionalnim kartičnim plaćanjem.

Zašto Apple Pay još nije dostupan u Bosni i Hercegovini?

Iako Apple Pay postaje sve popularniji širom svijeta, korisnici u Bosni i Hercegovini još uvijek nemaju pristup ovoj usluzi. Razlozi za to su višestruki:

Partnerstva sa bankama i kartičnim procesorima: Da bi Apple Pay bio dostupan u nekoj zemlji, Apple mora postići dogovore sa lokalnim bankama i kartičnim procesorima koji podržavaju ovaj način plaćanja. Banke u Bosni i Hercegovini tek počinju uvoditi digitalne inovacije, ali dogovori sa globalnim tehnološkim kompanijama poput Apple-a mogu potrajati.

Tržište mobilnih plaćanja: Bosna i Hercegovina je relativno malo tržište u poređenju sa zemljama Evropske unije ili Sjedinjenim Američkim Državama. Apple je vjerovatno fokusiran na veća tržišta gdje postoji veća potražnja za uslugama poput Apple Pay-a. Osim toga, iako beskontaktna plaćanja postaju popularna, njihova upotreba još uvijek nije u potpunosti razvijena u BiH.

Regulativa i pravni okvir: Bosna i Hercegovina još uvijek radi na modernizaciji svog pravnog i regulativnog okvira kada su u pitanju digitalna plaćanja. Apple Pay zahtijeva određeni nivo pravne infrastrukture, koja još uvijek nije u potpunosti usklađena s međunarodnim standardima digitalnih plaćanja.

Tehnička infrastruktura: Da bi Apple Pay funkcionisao, trgovci i banke moraju imati tehničku infrastrukturu koja podržava beskontaktna plaćanja. U BiH, iako se broj beskontaktnih terminala povećava, još uvijek ne postoji široka mreža terminala koja bi omogućila jednostavno prihvatanje Apple Pay-a.

Alternativne opcije u Bosni i Hercegovini

Dok čekamo da Apple Pay stigne u Bosnu i Hercegovinu, postoje alternative za digitalna i beskontaktna plaćanja:

  • Google Pay: Iako ni Google Pay nije zvanično dostupan, određene banke u BiH omogućavaju njegovo korištenje putem međunarodnih kartica.
  • Mastercard i Visa beskontaktne kartice: Većina banaka u BiH izdaje beskontaktne kartice koje omogućavaju brzo i jednostavno plaćanje na svim terminalima koji to podržavaju.
  • Mobilna plaćanja lokalnih banaka: Neke banke u BiH nude vlastite mobilne aplikacije koje omogućavaju beskontaktna plaćanja putem QR kodova ili drugih tehnologija.

Zaključak

Iako Apple Pay trenutno nije dostupan u Bosni i Hercegovini, postoji nada da će u budućnosti postati dostupan kako se digitalne inovacije u financijskom sektoru nastave širiti. S obzirom na sve veći broj korisnika Apple uređaja u BiH, uvođenje Apple Pay-a bilo bi dobrodošlo unapređenje koje bi olakšalo plaćanja i doprinijelo daljnjoj modernizaciji financijskih usluga u zemlji.

Do tada, korisnici se mogu osloniti na druge metode plaćanja koje su već dostupne i koje omogućavaju sličnu razinu praktičnosti i sigurnosti.