DPF filter u modernim dizelašima

zamjena ulja dpf filter

DPF (Diesel Particulate Filter) je jedan od ključnih dijelova modernih dizelskih motora. Osmišljen je kako bi smanjio emisiju štetnih čestica koje nastaju tijekom sagorijevanja dizelskog goriva. U ovom članku objasnit ćemo što je DPF, njegovu svrhu, zašto je čest uzrok problema kod dizel motora te kako ga pravilno održavati.

Što je DPF filter i za što služi?

DPF je filtar ugrađen u ispušni sustav dizelskih vozila, a njegova osnovna zadaća je hvatanje i skladištenje čestica čađe (PM – particulate matter) koje nastaju izgaranjem goriva. Na taj način smanjuje se zagađenje zraka i ispunjavaju strogi ekološki standardi, poput Euro 5 i Euro 6 normi.

Sam DPF filter djeluje tako da zarobljava čestice unutar svojih poroznih stijenki. Kada se filter napuni, provodi se proces regeneracije, pri kojem se te čestice sagorijevaju na visokim temperaturama i pretvaraju u bezopasne plinove.

Zašto DPF filteri često uzrokuju probleme?

Unatoč svojoj važnoj ulozi, DPF filteri su poznati po čestim problemima, posebice kod vozila koja se koriste za gradske vožnje. Glavni uzroci problema s DPF-om su:

  • Kratke vožnje: Vožnje na kratkim udaljenostima ne omogućuje da motor postigne dovoljno visoku temperaturu potrebnu za regeneraciju filtera. Zbog toga se čađ nakuplja i začepćuje filter.
  • Niska kvaliteta goriva: Gorivo loše kvalitete sadrži više nečistoća koje dodatno opterećuju filter.
  • Nepravilno održavanje: Zanemarivanje servisnih intervala i neispravni senzori mogu otežati proces regeneracije.

Kako pravilno održavati DPF filter?

Da biste izbjegli probleme s DPF-om, preporučuje se sljedeće:

  • Redovito provođenje regeneracije: Povremeno vozite automobil na dulje udaljenosti pri višim brzinama (autocesta) kako bi se filter zagrijao i omogućio proces regeneracije.
  • Koristite kvalitetno gorivo: Gorivo visoke kvalitete smanjuje nakupljanje nečistoća.
  • Redoviti servisi: Pratite upute proizvođača i redovito mijenjajte ulje i filtre.
  • Izbjegavajte vožnje na rezervi: Niska razina goriva može onemogućiti regeneraciju jer sustav daje prioritet održavanju minimalnog rada motora.

Što kada se pojave problemi?

Ako DPF filter postane začepljen, moguće su sljedeće opcije:

  • Prisilna regeneracija: U ovlaštenim servisima može se provesti prisilna regeneracija uz pomoć dijagnostičkog alata. Ovo je čest postupak kada filter nije potpuno začepljen.
  • Kemijsko čišćenje: Specijalizirani servisi nude čišćenje DPF-a pomoću kemijskih sredstava, što je manje invazivno i povoljnije od zamjene.
  • Zamjena filtera: Ako su oštećenja prevelika, jedino rješenje je zamjena DPF filtera, što može biti vrlo skupo.
  • Uklanjanje DPF-a: Iako se uklanjanje filtera ponekad nudi kao rješenje, ono je protuzakonito i vodi prema kaznama te neprolasku tehničkog pregleda.

Zaključak

DPF filteri igraju ključnu ulogu u smanjenju zagađenja iz dizelskih vozila, ali zahtijevaju pravilno održavanje kako bi ispravno funkcionirali. Ako se brinete o svom vozilu i slijedite preporuke, izbjeći ćete mnoge probleme i produljiti vijek trajanja svog DPF filtera.