Homologacija je proces provjere tehničke ispravnosti, sigurnosti i ekološke usklađenosti vozila s propisima koji važe u Bosni i Hercegovini. Bez izvršene homologacije, vozilo se ne može registrirati niti legalno koristiti na cestama.
Razlika između vozila iz Kanade i EU
1. Dokumentacija
Vozila iz EU najčešće dolaze s COC certifikatom (Certificate of Conformity), što olakšava proces homologacije jer već ispunjavaju europske standarde. S druge strane, vozila iz Kanade u pravilu nemaju ovaj dokument jer su proizvedena po sjevernoameričkim standardima koji se razlikuju od europskih.
Možda Vas zanima
2. Tehničke razlike
- Različita svjetlosna signalizacija (žuta stražnja svjetla, pozicije, usmjerenje farova)
- Brzinomjer izražen u miljama umjesto kilometrima
- Emisijski standardi koji ne odgovaraju Euro normama (npr. Euro 5 ili Euro 6)
- Različita podešavanja sigurnosnih sustava (zračni jastuci, pojasevi i sl.)
Koraci za homologaciju i registraciju vozila iz Kanade
1. Uvoz i carinjenje
Vozilo se uvozi morskim putem do neke europske luke, a zatim transportira u BiH. Prilikom uvoza plaćaju se carina i PDV. Carina iznosi 15 % ako ne postoji pravo na povlasticu, a PDV 17 % na ukupnu vrijednost vozila s uključenim troškovima prijevoza i carine.
2. Priprema dokumentacije
Potrebno je pripremiti: račun ili kupoprodajni ugovor, dokaz o odjavi vozila iz Kanade, transportne dokumente (teretni list), carinske dokumente te identifikaciju vozila (VIN broj, oznake).
3. Homologacijski pregled
Homologaciju je potrebno obaviti u ovlaštenom centru. Tamo se provjerava tehnička ispravnost vozila, identifikacija, sigurnosni sustavi, svjetlosna oprema, emisije, dimenzije i ostali tehnički podaci.
4. Preinake na vozilu
Kako bi vozilo zadovoljilo europske standarde, često je potrebno izvršiti određene tehničke prilagodbe. Najčešće promjene uključuju:
- Zamjenu prednjih i stražnjih svjetala
- Ugradnju brzinomjera u kilometrima na sat
- Ugradnju zadnjih žmigavaca žute boje
- Prilagodbu sustava ispušnih plinova (katalizator)
- Usklađivanje sigurnosnih pojaseva i zračnih jastuka
5. Dobivanje potvrde o homologaciji
Nakon što vozilo prođe sve preglede i eventualne preinake, izdaje se potvrda o homologaciji. Ovaj dokument potvrđuje da je vozilo usklađeno s propisima BiH i omogućava daljnju registraciju.
6. Registracija vozila
Sljedeći korak je tehnički pregled, osiguranje i podnošenje zahtjeva za registraciju. Uz potvrdu o homologaciji, potrebno je priložiti carinske dokumente, dokaz o plaćenim dažbinama te dokaz o vlasništvu nad vozilom. Nakon završetka postupka, vozilo dobiva registarske oznake i može se legalno koristiti.
Zašto je postupak složeniji za vozila iz Kanade?
Glavni razlog su razlike u tehničkim standardima između Sjeverne Amerike i Europe. Vozila iz Kanade često nemaju COC certifikat, zbog čega se mora provesti individualna homologacija. Također, preinake koje je potrebno izvršiti mogu znatno povećati trošak cijelog procesa, a ponekad se dogodi i da vozilo uopće ne može proći homologaciju bez većih zahvata.
Zaključak
Uvoz automobila iz Kanade u BiH moguć je, ali uključuje više koraka i potencijalno veće troškove u odnosu na uvoz vozila iz EU. Potrebno je obaviti carinjenje, prikupiti potrebnu dokumentaciju, izvršiti tehničke preglede, napraviti preinake i uspješno završiti proces homologacije kako bi vozilo bilo spremno za registraciju. Pravilna priprema i savjetovanje s ovlaštenim tehničkim centrima mogu značajno olakšati cijeli postupak.