Njemačka mirovina za građane Bosne i Hercegovine

njemačka mirovina bih

Njemačka je poznata po svom uređenom mirovinskom sistemu koji obuhvata radnike i građane, uključujući one iz Bosne i Hercegovine (BiH) koji su radili u Njemačkoj. Ako ste državljanin BiH i imate pravo na njemačku mirovinu, ili ako želite povezati staž iz BiH s onim iz Njemačke, važno je razumjeti proces, potrebne dokumente i zakonske odredbe. U ovom članku pokrivamo ključne teme, uključujući potvrdu o životu, povezivanje radnog staža, te pravila za minimalnu mirovinu u Njemačkoj.

Njemačka mirovina za građane BiH

Građani Bosne i Hercegovine koji su radili u Njemačkoj imaju pravo na njemačku mirovinu pod uvjetom da ispunjavaju određene kriterije. Najvažniji uvjet je minimalni staž od 5 godina doprinosa u njemački mirovinski fond.

Vrste njemačkih mirovina

  • Starosna mirovina (Altersrente): Dostupna osobama koje su dostigle starosnu granicu za odlazak u penziju (najčešće 67 godina) i imaju dovoljan broj godina osiguranja.
  • Invalidska mirovina (Erwerbsminderungsrente): Za osobe koje zbog bolesti ili invaliditeta više ne mogu raditi.
  • Porodična mirovina (Hinterbliebenenrente): Pravo na mirovinu nakon smrti osiguranika, dostupno udovicama/udovcima ili djeci.

Uslovi za ostvarivanje prava

  • Minimalni staž od 60 mjeseci (5 godina).
  • Redovno uplaćivanje doprinosa tokom radnog odnosa u Njemačkoj.
  • Pravo na starosnu mirovinu obično se ostvaruje sa 67 godina, ali postoji mogućnost prijevremene penzije uz smanjenje iznosa.

Isplata za građane BiH

Građani BiH koji ispunjavaju uvjete mogu primati njemačku mirovinu i dok žive u BiH. Ovo je omogućeno bilateralnim sporazumima između Njemačke i BiH koji omogućavaju isplatu mirovina u inostranstvo.

Potvrda o životu za njemačku mirovinu

Ako primate njemačku mirovinu dok živite u BiH, obavezni ste jednom godišnje dostaviti potvrdu o životu (Lebensbescheinigung). Ovaj dokument je ključan za nastavak isplate mirovine.

Kako dobiti potvrdu o životu?

  • Nadležna institucija: Potvrdu o životu možete dobiti u matičnom uredu, općini, ili kod notara u BiH.
  • Ovjera: Dokument mora biti ovjeren kako bi bio važeći. Neke njemačke institucije prihvataju potvrde od strane sudskih tumača ili konzularnih predstavništava Njemačke u BiH.
  • Slanje dokumenta: Potvrdu treba poslati njemačkom mirovinskom fondu (Deutsche Rentenversicherung) poštom ili putem online platformi ako je to omogućeno.

Šta se događa ako ne dostavite potvrdu?

Ako njemački mirovinski fond ne primi potvrdu o životu u predviđenom roku, isplata mirovine može biti privremeno obustavljena dok se status korisnika ne provjeri.

Povezivanje staža iz inostranstva

Građani BiH koji su radili u Njemačkoj i u BiH mogu zatražiti povezivanje radnog staža iz obje zemlje. Ovo je omogućeno bilateralnim sporazumom o socijalnom osiguranju između BiH i Njemačke.

Prednosti povezivanja staža

  • Omogućava ispunjavanje uvjeta za minimalni staž (60 mjeseci) kombiniranjem staža iz obje zemlje.
  • Svaka zemlja isplaćuje dio mirovine proporcionalno godinama staža ostvarenim u toj zemlji.

Kako povezati staž?

Prikupljanje dokumenata

  • Radne knjižice iz BiH.
  • Dokaz o uplaćenim doprinosima u Njemačkoj.
  • Lični dokumenti (pasoš, rodni list).

Podnošenje zahtjeva

Zahtjev se podnosi nadležnoj instituciji u BiH (Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje) ili direktno njemačkom mirovinskom fondu.

Obrada zahtjeva

Njemački i bh. fondovi razmjenjuju informacije kako bi odredili iznos mirovine.

Minimalna mirovina u Njemačkoj za 5 godina staža

Njemačka ima pravila o minimalnim mirovinama koja uključuju i radnike s kraćim radnim stažom. Međutim, iznos mirovine ovisi o uplaćenim doprinosima, pa za 5 godina staža neće biti visok.

Izračun mirovine za 5 godina staža

Njemački mirovinski sistem koristi poene (Entgeltpunkte) za izračun mirovine. Poeni se dodjeljuju prema visini godišnjih uplata. Prosječna godišnja uplata daje 1 poen, a ukupna vrijednost poena se množi s trenutnom vrijednošću mirovinskog poena (trenutno oko 37,60 eura po poenu).

Primjer:

  • Ako ste uplaćivali doprinos za prosječnu plaću 5 godina, mogli biste zaraditi 5 poena.
  • Iznos mirovine: 5 poena × 37,60 eura = 188 eura mjesečno.

Mogu li ostvariti dodatke?

  • Ako živite u Njemačkoj i vaša ukupna primanja su ispod egzistencijalnog minimuma, možete zatražiti socijalnu pomoć za penzionere (Grundsicherung).
  • Ovaj dodatak nije dostupan ako živite izvan Njemačke.

Zaključak

Njemački mirovinski sistem pruža sigurnost i pogodnosti građanima BiH koji su radili u Njemačkoj, ali proces zahtijeva dobro razumijevanje pravila i procedura. Ključni koraci uključuju prikupljanje dokumentacije, dostavljanje potvrde o životu, te razmatranje opcija povezivanja staža kako bi se osigurala što veća mirovina. Ako imate specifična pitanja, preporučuje se da se obratite stručnjaku za mirovinska prava ili direktno kontaktirate njemački mirovinski fond za detalje prilagođene vašoj situaciji.