Novčani apoeni u Bosni i Hercegovini: Šta turisti trebaju znati

100 KM BAM novčani apoeni u BiH

Bosna i Hercegovina (BiH) koristi domaću valutu, konvertibilnu marku (BAM), koja je podijeljena na 100 feninga. Kao turistu, bit će vam korisno razumjeti osnovne novčane apoene, kako biste se lakše snašli u svakodnevnim transakcijama. U ovom članku ćemo vam predstaviti novčane apoene koji se koriste u BiH, kao i nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da se osjećate sigurno i samopouzdano prilikom plaćanja.

1. Novčanice

U BiH možete naići na nekoliko apoena novčanica:

  • 5 KM: Manji apoen koji ćete najčešće koristiti za manje kupovine u trgovinama ili za plaćanje usluga u kafićima i restoranima.
  • 10 KM: Sličan apoen kao 5 KM, ali za nešto veće iznose, poput plaćanja većih obroka ili manjih usluga.
  • 20 KM: Često korištena novčanica, koja je idealna za plaćanje većih iznosa, poput računa za smještaj ili veće kupovine.
  • 50 KM: Ovo je jedan od većih apoena i obično se koristi za plaćanje većih iznosa u trgovinama, hotelima ili prilikom podizanja gotovine.
  • 100 KM: Najveći apoen, koji je rijetko potreban za svakodnevne transakcije, ali se koristi u situacijama kada su potrebni veći iznosi, poput plaćanja većih troškova ili u bankama.

Novčanice konvertibilne marke su obično vrlo slične europskim novčanicama, s jasno označenim apoenima i zaštitnim elementima, čineći ih jednostavnim za prepoznavanje.

2. Kovanice

Osim novčanica, u BiH možete naći i kovanice koje se koriste za manje iznose. Kovanice su podijeljene u sljedeće apoene:

  • 1 fening: Najmanja kovanica, koja se rijetko koristi u svakodnevnim transakcijama.
  • 5 feninga: Takođe rijetko viđena, ali može se koristiti za sitne iznose.
  • 10 feninga: Uobičajena kovanica koja se koristi za plaćanje manjih iznosa, poput sitnih kupovina ili za ostatak novca.
  • 20 feninga: Slično kao 10 feninga, često se koristi za sitne kupovine ili kao ostatak pri plaćanju.
  • 50 feninga: Najveća kovanica koja je obično korištena za plaćanje manjih iznosa, kao što su takse ili napojnice.

Kovanice su neophodne za sitne kupovine, ali ih mnogi trgovci neće često koristiti, jer transakcije obično prelaze veće iznose.

3. Gdje možete koristiti konvertibilnu marku?

Konvertibilna marka je zakonsko sredstvo plaćanja u BiH i prihvaćena je u svim trgovinama, restoranima, hotelima i uslužnim objektima širom zemlje. Također, u većim gradovima i turističkim destinacijama, mnoge usluge i proizvodi mogu se platiti i kreditnim karticama (kao što su Visa, MasterCard i American Express), ali za manja plaćanja, gotovina je često preferirana.

4. Savjeti za turiste

  • Razmjena valuta: Ako dolazite iz zemlje koja ne koristi konvertibilnu marku, razmijenite svoju valutu u lokalne banke, mjenjačnice ili na aerodromima. Banke obično nude bolje tečajeve od mjenjačnica, ali mjenjačnice su brže i praktičnije.
  • Koristite manje novčanice: Kada plaćate za manje proizvode ili usluge, bolje je imati manje novčanice, jer će trgovci možda imati problema s vraćanjem većih apoena.
  • Pazite na sitniš: U Bosni i Hercegovini, često možete naići na situaciju gdje trgovci nemaju dovoljno sitnog novca za vraćanje, pa je preporučljivo da uvijek imate sitniš (feninge i manje novčanice) kako biste izbjegli neugodnosti.
  • Kartično plaćanje: Iako je u većim turističkim područjima moguće plaćanje kreditnim i debitnim karticama, ipak je uvijek korisno imati gotovinu pri ruci, pogotovo u manjim trgovinama ili restoranima u ruralnijim dijelovima zemlje.

Zaključak

Konvertibilna marka je jednostavna za korištenje i lako je prepoznatljiva, pa će turisti brzo naučiti kako se snalaziti u BiH. Iako je plaćanje karticama uobičajeno u većim gradovima, preporučujemo da uvijek nosite gotovinu, jer u mnogim situacijama može biti brže i praktičnije. Bilo da se nalazite u Sarajevu, Mostaru, Banjoj Luci ili u manjim gradovima, s osnovnim poznavanjem novčanih apoena bit ćete spremni uživati u svim ljepotama koje BiH nudi.